top-banner.gif

Občinska vaja gasilska vaja "Škovine 2008" - 14.6.2008

V počastitev praznovanja 110. letnice našega društva smo v soboto 14.6.2008 gasilci iz PGD Železniki organizirali občinsko gasilsko vajo v naselju Škovine v Železnikih. V ne najbolj prijaznem vremenu - cel dan je bilo deževno in mrzlo - smo nanjo povabili vsa gasilska društva v obcini Železniki. Vabilu se je tako odzvalo 17 članov našega društva skupaj s tremi vozili in še okoli 50 gasilcev iz društev PGD Dražgoše, PGD Rudno, PGD Sorica, PGD Zali Log, PIGD Alples ter PGD Selca, seveda vsak s svojim vozilom. Na žalost se nam kolegi iz PGD Davca niso mogli pridružiti.

skovine_01.jpg

Namen vaje je bil "pogasiti" goreč objekt ter zavarovati okoliške stavbe. Glavna naloga društev je bila zagotoviti nemoten potek gašenja napadalni enoti z zagotavljanjem vode iz vodovodnega omrežja ter iz reke Sore. Vlogo napadalne enote so prevzeli člani našega društva, ostala društva pa so poleg zagotavljanja nemotene oskrbe z vodo, skrbela še za varovanje okolice, da se požar ne bi razširil na okoliške objekte.

skovine_03.jpg      skovine_02.jpg

Kljub temu, da je med potekom "gašenja" napadalni enoti zmanjkalo vode, je vaja uspela, saj se je pokazalo, kje so šibke točke. Pokazalo se je, da vodovodno omrežje v naselju v primeru požara ni zmožno zagotavljati dovolj velikih količin vode, zato je dodatno črpanje vode iz reke Sore nujno potrebno.

Vaji je sledil še družabni del s pogostitvijo, ki pa ga je na žalost kazilo vreme.

skovine_04.jpg      skovine_05.jpg

Parada in proslava ob 110. letnici društva - 21.6.2008

Za drugi del praznovanja 110. letnice društva pa smo pripravili slavnostno parado izpred obcine Železniki do športne dvorane v Dašnici, kjer je bila slavnostna proslava.

Parada gasilcev se je začela pred občino Železniki ob 16 uri z zborom gasilcev, nato pa so se napotili po glavni cesti do športne dvorane v Dašnici. Na paradi so sodelovale mažoretke iz Železnikov, pihalni orkester Alples, praporščaki ter gasilke in gasilci iz našega in okoliških društev.
Pred športno dvorano smo jih pricakali približno ob 17.00, kjer je sledil raport pred castnimi gosti, nato pa smo vsi skupaj odšli v športno dvorano. Istočasno z gasilsko parado se je odvijala motorizirana parada, ki je potekala od parkirišča pred tovarno Tehtnica do tovarne Niko, kjer so vozniki parkirali svoja vozila ter se pridružili paradi gasilcev.

praznovanje_02.jpg      praznovanje_01.jpg

Sledila je slavnostna prireditev v športni dvorani, kjer nas je najprej pozdravil predsednik društva PGD Železniki Damjan Mohorič. Sledili so nagovori predsednika GZ Slovenije g. Antona Korena, župana občine Železniki g. Mihaela Prevca, predsednika in poveljnika GZ Škofja Loka g. Andreja Ambrožiča ter g. Metoda Jamnika ter poveljnika CZ g. Mirana Bogataja.

Za prijetnejše vzdušje in malce kulture so poskrbeli Pihalni orkester Alplese ter pevke iz pevskega zbora Grudnove Šmikle pod mentorstvom Marjete Naglič. Posebej za prireditev pa so se mladi člani našega društva naucili in nam zaigrali igrico o gasilcih v Butalah v sodelovanju z dramskim krožkom OŠ Železniki pod vodstvom Marjete Demšar.

praznovanje_03.jpg      praznovanje_04.jpg

Osrednji dogodek prireditve pa je bilo razvitje novega praporja. V društvu smo sklenili, da se za tako visok jubilej spodobi razviti nov prapor. Za prapor smo poiskali botra g. Sašota Benedik, ki je na prireditvi imel to čast, da novi prapor lahko razvije. Na prapor smo nato obesili skupaj 23 trakov donatorjev. Izkazali so se tudi člani našega društva, še posebej pa gasilska društva širom Slovenije, saj je bilo na palici praporja kar okoli 250 srebrnih in zlatih žebljičkov.

Po razvitju in blagoslovu praporja je sledila še podelitev priznaj vsem zaslužnim, ki so se v preteklosti izkazali s pogumom in požrtvovalnim delom za dobro občanov občine Železniki oz. so kako drugace pripomogli k delovanju društva.

praznovanje_05.jpg      praznovanje_06.jpg

Zadnji del prireditve pa je potekal že v bolj sproščenem ozra čju. Po okusni pogostitvi, ki jo je pripravilo podjetje Marin, je sledila zabava z ansamblom Bajtarji.
>br /> Še več slik z vaje ter praznovanja 110. letnice si lahko ogledate v galeriji.

Zahvale:

Da pa smo lahko pripravili to prireditev v počastitev tega praznika se moramo že posebej zahvaliti najprej botru praporja g. Sašu Benediku, vsem podjetjem ter drugim donatorjem. Posebna zahvala gre tudi donatorjem za zlati in srebrni žebljiček, tako članom PGD Železniki, kot tudi gasilskim društvom iz cele Slovenije.

Še enkrat hvala za Vašo darežljivost in gasilski pozdrav Na pomoč!

Natančen seznam vseh donatorjev najdete tukaj.